2003/04

20.07.2004

Vypadávajúci Jablonov n/T., ktorý niekoľko sezón účinkoval v V. lige skupiny Juh nahradili v práve skončenom súťažnom ročníku 2003/2004 futbalisti spod hradu Krásna Hôrka. Po Veľkom Folkmári a Nižnej Myšli sa stali tretím nováčikom súťaže. Rožňavský okres tak zastupovali spolu so Štítnikom K.T. Bol to pre nich historický úspech, nakoľko ešte inú súťaž ako okresnú nehrali.

Premiérová piatoligová jeseň futbalistom Krásnohorského Podhradia veľa radosti nepriniesla. Nováčikovskú daň platili hlavne na pôde súperov. Trénera Zoltána Breuera, ktorý mužstvo priviedol do piatoligovej spoločnosti, po siedmom kole vystriedal staronový kormidelník Milan Mravec.

Ako hrali - jeseň

V premiérovom piatoligovom vystúpení hostili ostrieľanú Šacu, ktorá bola lídrom súťaže a po skončení si vybojovala návrat, po dvoch rokoch, na štvrtoligové trávniky. Uhrali prvý bod po remíze 2:2. V druhom kole cestovali do Spišských Vlachov, ktoré pred dvoma rokmi opustili IV. ligu a podľahli 0:2. V druhom domácom vystúpení si poradili s Prakovcami po víťazstve 3:1. Čestný úspech hostí padol z pokutového kopu v nastavenom čase. V Smižanoch utrpeli najvyšší debakel 0:9. Bola to zároveň najvyššia porážka hostí v celej súťaži. V piatom kole zvíťazili nad Harichovcami 1:0 a umiestnili sa priebežne na najlepšom 7. mieste v jesennej časti. O týždeň neskôr opäť využili výhodu domáceho prostredia, ale so "šťukou " uplynulej sezóny Chrasťou dokázali uhrať iba remízu 2.2. V nasledujúcom kole na ihrisku predposledného Nálepkova podľahli 1:3. Doma hostili druhý celok minuloročnej tabuľky Vyšné Opátske. Zvíťaziť 3:2 sa im podarilo až v závere stretnutia. V prvom historickom derby podľahli na pôde skúseného Štítnika K.T. po bezgólovom polčase 0:3, nakoľko im obranná taktika vydržala iba do prvej polovice stretnutia. Ani po štvrtom vystúpení vonku nezískali bod. V desiatom kole si zaknihovali jedinú jesennú prehru v domácom prostredí a v súboji s nováčikom z Veľkého Folkmára prehrali nešťastne 0:1. Na pôde Ťahanoviec, ktoré sa vlani zachránili, opäť nebodovali a podľahli 1:2. V poslednom domácom jesennom vystúpení ich potrápili Helcmanovce, ale po nešťastnom teči hosťujúceho Gregu, ktorý nasmeroval loptu do vlastnej brány zvíťazili 3:2. Na posledné vystúpenie cestovali do Nižnej Myšle, ďalšieho nováčika súťaže. Po remízovom polčase 1:1 podľahli 1:4. Nešportové správanie sa hráčov oboch celkov malo dohru na ŠTK VsFZ. V jeseni sa odohrala i predohrávka prvého jarného kola. Na pôde najvážnejšieho ašpiranta na postup Šace podľahli tesne 0:1.

14. Ťahanovce 14 4 1 9 16:38 13

Z nováčikov sa po jesennej časti najviac darilo futbalistom z Veľkého Folkmára, ktorí zimovali na tretej priečke. Gemerský nováčik sa ocitol na hranici zostupu a spolu s Ťahanovcami uzatváral tabuľku.

14. Prakovce 7 4 0 3 15:10 12

Trojica lídrov po jeseni doma neprehrala ani raz ako i štvrté Smižany. Krásnohorské Podhradie strácalo body po remízach so Šacou a Chrasťou. Podľahol iba nováčikovi z V. Folkmára, ktorý bol prekvapením súťažného ročníka.

14. N. Myšľa 7 0 0 7 4:32 0

Vonku sa najviac darilo Šaci, ktorá prehrala iba raz na pôde Harichoviec. Krásnohorské Podhradie, N. Myšľa a Ťahanovce nezískali ani bod. Spolu s Nálepkovom zaťažili siete iba trikrát.

V jarnej časti sa situácia zmenila. Doma nestratili ani bod a z pôdy súperov si priviezli štyri.

Ako hrali - jar

V úvodnom kole si poradili doma hladko so Spišskými Vlachami a zvíťazili 4:0. V Prakovciach sa im o týždeň neskôr na ihrisku predposledného celku darilo menej, ale podľahli iba najtesnejším rozdielom 1:2. V 17. kole hostili druhý celok tabuľky Smižany, ktoré prekvapujúco vyprevadili s poltuctovou nádielkou. Prvý bod si z pôdy súpera doviezli z Harichoviec. Dvakrát sa ujali vedenia a domáci bod ratovali až v závere stretnutia, ktoré skončilo nerozhodne 2:2. Na ďalšie stretnutie cestovali na pôdu Chraste n/H. a po výsledku 1:3 sa domov vracali bez bodu. V 20. kole zdolali doma tesne Nálepkovo 2:1 a následne podľahli vo Vyšnom Opátskom 0:3. V ďalších dvoch kolách bodovali naplno. V gemerskom derby oplatili Štítniku K.T. jesennú prehru, i keď zvíťazili iba 2:1 a na pôde tretieho mužstva tabuľky vo Veľkom Folkmári zvíťazili 1:0, čim si zaknihovali prvý, plný bodový zisk na pôde súperov. Domáci si tak pripísali druhú prehru na vlastnom ihrisku práve s gemerským nováčikom. V ďalšom kole vyprevadili posledné Ťahanovce s debaklom 7:0. Na predposledný zápas cestovali do Helcmanoviec . Po vylúčení Juriniho v závere polčasu dohrávali o desiatich a podľahli šiestemu celku tabuľky 1:3. V poslednom kole hostili Nižnú Myšľu a víťazstvom 5:1 sa rozlúčili s premiérovou sezónou.

14. Ťahanovce 26 5 2 19 24:71 17

Šaca, ktorá si po dvojročnej prestávke vybojovala návrat na štvrtoligové trávniky, tak počas celej súťaže kraľovala na vedúcich priečkach spolu so Smižanmi. Prehrala najmenej zápasov a výrazne dosiahla najviac víťazstiev. Krásnohorské Podhradie si v závere piatoligovú miestenku udržalo aj do ďalšej sezóny, hlavne po zlepšených výkonoch v jarnej časti. Obdobne sa darilo aj ďalšiemu nováčikovi z V. Folkmára a v súťaži zotrvala aj N. Myšľa. Minimálne na rok zavládne smútok vo V. Opátskom, Sp. Vlachoch a v Ťahanovciach.

14. Ťahanovce 6 1 1 4 6:13 4

V jarnej časti doma neprehral iba líder zo Šace a nováčik z Krásnohorského Podhradia, ktorý o skóre viedol tabuľku. Až päť mužstiev v odvete doma neprehralo. Po jednej remíze mali Nálepkovo, N. Myšľa a Prakovce. Posledné Ťahanovce dokázali doma zvíťaziť iba raz proti V. Opátskemu 4.2 a remizovať s V. Fokmárom 2:2.

14. Ťahanovce 6 0 0 6 2:20 0

Na pôde súpera sa najviac darilo Šaci, ktorá si oproti jesene síce pohoršila, keď nazbierala o sedem bodov menej. Dokonca na stretnutie do Helcmanoviec ani nevycestovala, čím si zaknihovala kontumáciu. Nedarilo sa taktiež Smižanom, ktoré získali iba tri body po víťazstve v Ťahanovciach (v jeseni 11 bodov). Krásnohorské Podhradie naplno bodovalo vo V. Folkmári a bod získala po remíze 2.2 v Harichovciach.

Bilancia

Jeseň 14 4 2 8 17:34 14

Jar 12 7 1 4 32:16 22

Najlepšie umiestnenie získali futbalisti Krásnohorského Podhradia v jeseni po 5. kole , keď zvíťazili nad Harichovcami a patrila im siedma priečka. Nakoniec však zimovali na predposlednom mieste . Na jar už zabojovali, skončili celkove na 8. mieste, iba o bod za V. Folkmárom a Prakovcami.

Bilancia po kolách

jeseň - 13, 13, 8, 11, 7, 8, 10, 8, 11, 11, 12, 12, 12, 13

jar - 10, 12, 11, 11, 12, 9, 12, 11, 9, 8, 10, 8

Strelci a góly

V 180 odohraných stretnutiach padlo spolu 624 gólov, priemer na zápas 3,4, na kolo 24 gólu. Futbalisti spod hradu nastrieľali spolu 49 gólov (jeden vlastný si vsietil Grega z Helcmanoviec). V jeseni zaťažili kontá súperových gólmanov 17-krát, v jarnej časti bola strelecká úspešnosť lepšia a nastrieľali až 26 gólov. V jeseni inkasovali 34 a na jar iba 16 gólov. O 48 presných zásahov sa podelilo 15 kanonierov. Najviac napínal siete Roman Polyák, ktorý má na konte 8 úspešných zásahov. Ďalšie poradie: Rencsok 7, Ambrózy 5, Koršinský, Filčák, Mázik po 4 góly, Kún 3, Štefán, Lázár, Elek, Bulík, Mišura po 2 góly, Mészner, Bodnár a Jurini boli úspešní iba raz.

Víťazstvá a debakle

Medzi najvýraznejšie víťazstvá, ktoré fanúšikov potešili hlavne v jarnej odvete boli vysoké víťazstvá doma nad Ťahanovcami 7:0, druhým celkom tabuľky Smižanmi 6:0 N. Myšľou 5:1 a Sp. Vlachami 4.0. Naopak nepotešil debakel 0:9 vo 4. kole, ktorý sa zrodil v Smižanoch. Väčšina ostatných stretnutí skončila najtesnejšou porážkou či víťazstvom. Tri stretnutia skončili remízou 2:2 proti Šaci, Chraste a Harichovciam.

Karty a diváci

V 180 stretnutiach nadelili arbitri spolu 471 žltých kariet. Najviac ich bolo v treťom kole 30, najmenej v druhom iba 10. Červenalo sa 39 krát (jeseň 26, jar 13).Tri stretnutia boli kontumované. Dve pre inzultáciu rozhodcu a tretie pre nenastúpenie mužstva. V stretnutí Harichovce - Ťahanovce inzultácia zo strany hostí, Štítnik K.T. - V. Opátske inzultácia zo strany domácich, Šaca nevycestovala na pôdu Helcmanoviec. Najviac sa červenalo vo V. Folkmári, keď hráči nováčika odchádzali predčasne pod sprchy v šiestich prípadoch. V Šaci bolo červených kariet o jednu menej. V Prakovciach, N. Myšli, Helcmanovciach 4, Štítniku, Harichovciach a Krh. Podhradí 3, vo V. Opátskom, Nálepkove 2, v Chraste, Smižanoch, Sp. Vlachoch a Ťahanovciach raz. Futbalisti Krásnohorského Podhradia nazbierali počas sezóny 41 žltých kariet. (jeseň 29, jar 12) a trikrát sa červenalo. Dvakrát oslabil mužstvo Jurini a raz Rencsok. Prehľad žltých kariet: Lázár 5, Filčák 4, Koršinský 3, Štefán 3, Lipták 3, Polyák 3, Kún 3, Bodnár 2, Jurini 2, Mészner 2, Elek 2, Rencsok 2, Lapoš 2, Plošnica 1, Ambrózy 1, Bulík 1, Mišura 1, Mázik 1.

Návštevnosť

Počas uplynulej sezóny navštívilo trinásť štadiónov spolu 27 925 divákov. Najviac 600 sa ich zišlo na stretnutí Štítnik K.T. - Šaca v Kunovej Teplici. Najmenej 50 na zápase Ťahanovce - Nálepkovo. Trinásť domácich duelov sledovalo v Krásnohorskom Podhradí spolku 3060 fanúšikov (jeseň 1400, jar 1660), čo je priemer 235 divákov na stretnutie. Najviac sa ich v jeseni zišlo v prvom kole 350, keď hostili Šacu. Na jar ich bolo o 50 viac v úvodnom kole, keď privítali Sp. Vlachy. Najmenej 160 sledovalo zápas posledného kola Krh. Podhradie - N. Myšľa.

Najdôležitejšie momenty sezóny

Prvý gól v jesennej časti padol v prvom kole v stretnutí proti Šaci z kopačky Romana Polyáka a posledný vsietil v N. Myšli Ambrózy. Na jar otvoril skóre hlavou Koršinský v stretnutí proti Sp. Vlachom. Najlepší strelec mužstva Polyák pečatil výsledok 5:1. Posledným gólom sezóny. Na pôde súperov si zaknihoval prvý strelený úspech v Nálepkove Ambrózy. Posledným sa prezentoval v Helcmanovciach Rencsok. Zrodili sa tri remízové stretnutia 2:2. (Šaca, Chrasť, Harichovce). Prvý bod na pôde hostí získali po remíze v Harichovciach a naplno bodovali vo V. Folkmári po tesnom víťazstve 1:0. Najrýchlejší gól strelil Filčák v 15 sekunde v 24. kole, keď hostili Ťahanovce, ktoré vyprášili 7:0. Najrýchlejší gól inkasovali v druhom kole na pôde Sp. Vlachov z kopačky domáceho Žigu. V ôsmom kole došlo k výmene na poste trénera. Zoltána Breuera Nahradil po tretíkrát Milan Mravec. V posledných troch kolách nastrieľali súperom 13 gólov, pričom inkasovali iba dvakrát.

Dlho sme platili nováčikovskú daň. Chýbali nám predovšetkým skúsenosti. S jarnou časťou som spokojný, nakoľko sme doma dokázali povyhrávať všetko a chlapci zabojovali. Prekvapili hlavne Ambrózy a Kún, ako i útočníci Filčák, Rencsok a Polyák. Oporou bol aj brankár Almáši. Verím, že v nastávajúcej sezóne budeme taktiež bojovať o stred tabuľky. Tréner Mravec od nás odchádza. Mal dohodu do konca sezóny a zároveň mu ďakujem za jeho odvedenú prácu v klube. V budúcnosti z finančných dôvodov uvažujeme o neplatenom trénerovi, uviedol na margo sezóny predseda klubu Tibor Szarka.

Letnú prípravu v Krásnohorskom Podhradí zahájili takmer okamžite po skončení sezóny. Zúčastnili sa na turnaji v Rudnej, kde skončili za Rožňavou na druhom mieste. V uplynulú nedeľu odohrali prípravné stretnutie v Maďarsku, v pláne majú účasť na turnaji v Rožňave, niektorí hráči sa zúčastnili individuálne na miniturnaji Kovstav Cup za jednotlivé zúčastnené mužstva. O vážnejších posilách klub neuvažuje. Očakáva návrat dvoch hráčov, ktorí boli na hosťovaní v Drnave.

Karol Csobádi

Dva derby zápasy na regionálnej úrovni pri našej premiére v V.lige sk. Juhozápad VsFZ v súťažnom ročníku 2003/2004.

Všetko podstatné zaznamenal Karol Csobádi.

JESENNÉ DERBY

V prvom historickom derby sa radovali futbalisti Štítnika K. T.

Kunová Teplica (4.10.2003) - Rekordných 600 divákov sledovalo gemerské piatoligové derby. Futbalisti Štítnika hostili nováčika z Krh. Podhradia. Do polčasu nedokázali nájsť vhodnú protizbraň na obrannú taktiku hostí. Rozhodujúce góly padli v priebehu troch minút. Brankár Stankovič sa do streleckej listiny nezapísal.

TJ Baník Štítnik K. T. - FK Krásnohorské Podhradie 3:0 (0:0)

G: 47. Kubus, 49., 78. Turcsányi (jeden z 11 m),

ŽK: Turcsányi, Ištók - Bodnár, Polyák, Lapoš, Juríni, R: Fedor, DZ: Novysedlák, D: 600

Štítnik K. T.: Stankovič - Ikri, Lukáč, Macko (80. Gallo), Sz. Drenko (56. Ištók), Kubus (76. Danielis), B. Milko, Turcsányi, Gonos, Fatľa, Beke

Krh. Podhradie: Lentvorský - Ambrózy, Bullík, Juríni, Bodnár (77. Mišura), Polyák, Kún, Lipták, Lázár, Filčák, Koršinský (48. Lapoš)

Hostia vedomí si kvality súpera oplývali dobrou obrannou činnosťou, ktorá do polčasu na domácich platila a šance sa rodili o to ťažšie. Úvodná polhodina preto mnoho vzruchu nepriniesla. V 15. min. po centri Ikriho hlavičkoval mimo bránu hostí Turcsányi a o chvíľu neskôr strelu Lázára z priameho kopu bez problémov zlikvidoval Stankovič. Prvá vážnejšia šanca sa domácim naskytla až v 35. min., keď po centri Fatľu pekne vystrelil Beke, ale Lentvorský v bráne hostí jeho strelu bravúrne vyrazil. O niekoľko minút neskôr po akcii Fatľa - Beke nebol úspešný ani Turcsányi, ktorý z hranice malého vápna nedokázal skórovať do prázdnej brány. Po prihrávke Bodnára v záverečnej minúte polčasu mohol pravidlo nedáš - dostaneš uplatniť hosťujúci Filčák. Obstrelil Stankoviča, ale lopta tesne minula ľavú tyč domácej brány. Po prestávke sa domáci ujali vedenia rýchlym gólom už v 47. min. Gonos krížnym centrom naservíroval loptu do šestnástky a Kubus do nekrytej časti brány hostí skóroval. Hostia sa z inkasovaného gólu nestihli ani spamätať a už o dve minúty neskôr Lentvorský opäť vyťahoval loptu zo siete. Turcsányi sa po sóle prebil cez obranný val hostí a strelou vedľa brankára poistil jednogólové vedenie. Hostia hru čiastočne vyrovnali, ale do vyloženej šance sa nedostali. V 74. min. sa divákom naskytol pekný futbalový pohľad, keď po centri hosťujúceho Lázára, Ambrózy strelou cez rameno (nožničkami) minul bránu. O päť minút neskôr po strele B. Milka, Lipták zahral v pokutovom území rukou. Z nariadenej penalty ťažil Turcsányi a domáci viedli 3:0. V záverečnej minúte stretnutia mali domáci opäť výhodu pokutového kopu po faule hosťujúceho Jurínyiho. Do tabuľky strelcov sa chcel zapísať domáci gólman Stankovič, ale jeho strela z bieleho bodu minula bránu.

Hlasy po zápase:

Miloš Gallo (predseda Baníka Štítnik K. T.): "Odohrali sme slušný, korektný zápas. Hosťom do polčasu vychádzala dobrá taktika a držali nás na dištanc. Potom sme však strelili pekné góly a myslím si, že sme zaslúžene zvíťazili."

Milan Mravec (tréner Krh. Podhradia): "Šli sme do jamy levovej, nakoľko sme vedeli, že domáci majú dobrý mančaft. Preto som volil taktiku, aby sme inkasovali čo najmenej gólov. Do polčasu bola účinná. Potom sme však inkasovali nešťastný gól a chlapci sa rozsypali. Musíme sa viac zamerať aj na fyzickú prípravu. Domácim blahoželám, ale aj my sme si zaslúžili streliť aspoň jeden gól."

Martin Stankovič (brankár Štítnika K. T.): "Veril som si, že pokutový kop úspešne premením. Chcel som dať gól, ale lopta mi zle sadla, som sklamaný."

JARNÁ ODVETA

Futbalisti Krásnohorského Podhradia oplatili Štítniku K.T. jesennú prehru

Krásnohorské Podhradie - Uplynulú sobotu (22.5.2004) sa gemerskí piatoligisti stretli na odvetnom derby. Stretnutie priniesol viacero pekných futbalových momentov v podaní oboch aktérov. Domáci z množstva šancí do polčasu vyťažili iba jeden gól. Po zmene strán hostia vyrovnali hru a aj skóre stretnutia. Nakoniec však všetky body zostali v Krásnohorskom Podhradí, keď Štítnik K.T. nepremenil príležitosti.

FK Krásnohorské Podhradie - FK Baník Štítnik K.T. 2:1 (1:0)

G: Rencsok, Kún - Turcsányi,

ŽK: Kún, Filcsák - Z. Zdechovan, R: Kvašňák, D: 350

Krh. Podhradie: Almáši - Bulík, Elek, Ambrózy, Juríni, Polyák, Kún, Mázik, Filcsák (80. Bodnár), Koršinský (88. Mišura), Rencsok

Štítnik K.T.: Dorkin - Ikri, Lukáč, Macko, Z. Zdechovan, Čižmár, B. Milko, J. Gonos ml. (78. Marchevský), Turcsányi, J. Gonos st., Beke

V chladnom daždivom počasí videli prítomní diváci útočné, bojovné stretnutie, o ktoré sa pričinili hráči oboch celkov. Pred úvodným hvizdom si minútou ticha uctili pamiatku tragicky zosnulého dorastenca Krásnohorského Podhradia Vojtecha Annu. Domáci od začiatku nenechali nič na náhodu a s vervou sa pustili do súpera. Už v 2. min. zahrávali rohový kop Filčákom, ale Polyák z vyloženej šance minul. O minútu neskôr sa do šance dostal hosťujúci Beke, ktorý po centri B. Milka strelou z voleja mieril vedľa Almášiho brány. Domáci zvýšili úsilie a v 16. min. delovku Juriniho odvracal gólman hostí Dorkin. O päť minút neskôr mali ďalšiu možnosť na skórovanie. Po rohu Mázika najprv Korszinský zasiahol spojnicu brvna a tyče, k odrazenej lopte sa dostal Rencsok a Dorkin musel opäť zasahovať. Najväčšiu šancu domácich do polčasu spálil Korszinský, keď sa po samostatnej akcii ocitol zoči-voči gólmanovi hostí, ale jeho krížna strela tesne minula svätyňu Štítnika. Nedáš - dostaneš sa mohlo potvrdiť, keď Čižmár po centri Gonosza zasiahol brvno domácej brány. Až v 35. min. si mohli domáci priaznivci zakričať gól. Krížnu strelu Mázika Dorkin ešte dokázal vyraziť pred Rencsoka a ten doklepol loptu z bezprostrednej blízkosti za jeho chrbát. Po zmene strán hostia hru vyrovnali a podnikali nebezpečné protiútoky. V 50. min. po centrovanej lopte Gonosza umiestnenou strelou do vinkla zrovnal skóre kanonier hostí Turcsányi. O sedem minút neskôr sa domáci opäť ujali vedenia. Na Korszinského spätnú prihrávku dobre nabehol Kún a nekompromisnou strelou prekonal Dorkina. Deľba bodov bola na dosah, keď najprv Z. Zdechovan zasiahol pravú tyč domácej brány. Vyrovnanie sa nezrodilo ani po hlavičke B. Milka, ktorý mieril presne do rúk dobre postaveného Almášiho. V ďalšej šanci sa ocitol Čižmár, ale jeho hlavičku z dvoch metrov domáci gólman bravúrne kryl. I keď sa domáci v závere obávali o výsledok, na stave sa už nič nezmenilo a z odvetného derby vyšli víťazne hostitelia z pod hradu.

Vladimír Marchevský (tréner Štítnika K.T.): Domáci si hlavne za prvý polčas svojou aktivitou zaslúžili vyhrať. Po prestávke sme hru vyrovnali, mali sme šance, ktoré sme však nedokázali gólmi vyjadriť. Výhra je teda spravodlivá.

Tibor Szarka (predseda Krásnohorského Podhradia): Mohli sme vyhrať i vyšším skóre, mali sme množstvo šancí aj na dve stretnutia. S výkonom môžem byť spokojný.

Milan Mravec (tréner domácich): Zápas sme odohrali seriózne a s poctivým prístupom. V druhom polčase sme mali obavy, nakoľko sme stretnutie mohli aj remizovať. Hostia podnikali nebezpečné protiútoky. S obetavou hrou sme však body udržali. Dúfam, že takéto výkony budeme podávať aj naďalej.

Zaujímavosť:

V okresnom piatoligovom derby domáci oplatili Štítniku K.T. prehru z jesene. Z uskutočnenej miniankety sa zrodila trojica najlepších hráčov oboch celkov. Najviac chvály sa ušlo Kúnovi, Koršinskému a Ambrózymu a z hostí dominovali Dorkin, Turcsányi a Čižmár.